Kredyt studencki – w ostatnim czasie bardzo popularna forma pożyczki wykorzystywana głównie przez studentów. Na czym polega jego fenomen? Przede wszystkim, kredyt studencki oferowany jest na bardzo korzystnych warunkach w porównaniu do tradycyjnych kredytów proponowanych w komercyjnych bankach. Państwo polskie zrobiło ukłon w stronę uczących się i zaproponowało częściową spłatę odsetek, dodatkowo oprocentowanie podczas spłacania kredytu po ukończeniu studiów jest znacznie niższe niż w przypadku kredytu tradycyjnego. Co daje to przeciętnemu studentowi? Główną zaletą jest to, że spłacamy praktycznie tyle, ile pożyczaliśmy, bez haraczu jaki pobierają baki w postaci oprocentowania.

   Na jakich zasadach jest przyznawany kredyt studencki? Głównym warunkiem jaki musimy spełnić jest rozpoczęcie studiów przed 25 rokiem życia, bez znaczenia czy to studia I czy II stopnia oraz czy studiujemy na uczelni państwowej czy prywatnej. Drugim ważnym aspektem jest zatwierdzenie przez bank tzw. zabezpieczenia kredytu. Tutaj są dwie wiadomości-dobra i zła. Dobra – wniosek rozpatrywany jest bezpłatnie. Zła – często musimy mieć żyranta (w sytuacji, gdy nie

osiągnęliśmy żadnego dochodu oraz nie pracujemy) lub inna forma, która pozwoli  zabezpieczyć się bankowi. Warto jednak wspomnieć, że kredyt studencki nie jest przyznawany na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy”, ale na podstawie dochodów naszych bądź naszych rodziców. Kredyt najpierw otrzymają studenci z rodzin uboższych a dopiero później z bardziej zamożnych. No dobra, ale ile tego kredytu dostanę? – spyta zaciekawiony student. Maksymalna miesięczna transza wynosi 600 złotych i wypłacana jest wyłącznie podczas roku akademickiego – czyli przez 10 miesięcy w roku. Maksymalna wysokość kredytu przeważnie wynosi 30 000 złotych (6000 zł rocznie x 5 lat), jednakże istnieją wyjątki od tej reguły, m.in. w przypadku studiów na kierunkach lekarskich oraz w przypadku studiów doktoranckich. W tym konkretnym przypadku, okres kredytowania może wynosić, aż 10 lat a suma pożyczki opiewać na kwotę 12 000 złotych.

 

   Okres spłaty kredytu rozpoczyna się na ogół 2 lata po zakończeniu studiów. Wysokość raty jaką przyjdzie nam spłacić jest 1/2 kwoty jaką otrzymywaliśmy miesięcznie podczas studiów, czyli spłacamy po 300 złotych miesięcznie. Długość spłaty zależy od sumy kredytu jaki zaciągnęliśmy. W przypadku kwoty 30 000 złotych kredyt studencki będziemy spłacać przez blisko 8,5 roku (100 rat x 300 złotych). Co jednak w przypadku, gdy chcielibyśmy spłacić kredyt we wcześniejszym terminie? Tutaj należy przejrzeć umowę, która była zawarta pomiędzy nami a bankiem. Teoretycznie wcześniejsza spłata jest możliwa, w takim przypadku należy wystąpić z wnioskiem o przedwczesną spłatę, jednakże doświadczenia wielu osób pokazują, że praktyki banków często odbiegają od tego co może wydawać się oczywiste i pod tym względem sprawę należy rozpatrywać indywidualnie.

 

   Czy warto zaciągnąć kredyt studencki? Oczywiście! Żaden bank ani inna instytucja finansowa (no, może poza rodzicami – pisząc żartobliwie) nie zaoferuje nam kredytu na tak preferencyjnych warunkach. Osoby bardziej obrotne mogą wykorzystać kredyt studencki jako inwestycje długoterminową i utworzyć z niego lokatę lub inną długoterminową inwestycję.

Twoja ocena: oceń teraz
Aktualna ocena: 0 - 0 głosów